Pärnumaa Kutsehariduskeskuse eõppe huviliste kogukonna leht: september 2008

Pärnumaa Kutsehariduskeskuse eõppe huviliste kogukonna leht

reede, september 26, 2008

Võrgustik võrgutab!

Kas Sa tead ....
.... kas võrgustikud, kuhu kuulud, on edukad?
.... kuidas suunata võrgustik tulemuslikumale koostööle?
.... keda kaasata, et koostöös edu saavutada?
....

Olete oodatud temaatiliste võrgustike seminaride sarja
“Võrgustik võrgutab” uue hooaja teisele kogunemisele
"Innovaatika keeleõppes" (IT Kolledž, Raja 4C, ruum 314, Tallinn) 16. oktoobril kell 9.30 - 16.30

„Võrgustik võrgutab“ seminaride korraldamise peamiseks eesmärgiks on pakkuda osalejatele võimalust olla kursis õppetöös toimuvate muudatustega. Osalema on oodatud erinevate haridustasemete õpetajad ja õppejõud kes soovivad oma valdkonna edasiarendamiseks koostööd teha.

Kogunemisel tutvustatakse keeleõppe tarvis loodud e-kursuseid ning antakse ülevaade kursuste kujunemisloost ja läbiviimisest. Kuigi seminari läbivaks teemaks on e-õpe keeletundides, on seda huvitav kuulata ka teiste erialade õppejõududel/õpetajatel, näha võimalusi ja kuulda praktikutelt kursuse läbiviimise raskustest ja rõõmudest.

Seminaril osalemine on tasuta, registreeruda saab 10. septembrini. Osalejatele kompenseeritakse bussi- või rongipiletid. Isikliku sõiduauto kasutamisel kütusekulu, kui autos on minimaalselt kolm seminaril osalejat.

Tutvu ajakavaga<http://writer.zoho.com/public/v6rgud/kava6/>, registreeru<http://writer.zoho.com/public/v6rgud/regamine6/>, vaata osalejate<http://writer.zoho.com/public/v6rgud/osalejad6/> nimekirja.

Kohtumiseni seminaril,
e-Õppe Arenduskeskuse meeskond

Temaatiliste võrgustike seminari toetab Euroopa Liit

neljapäev, september 25, 2008

E-õppe INFOTUND!

Eile 24.septembril toimus II E-õppe INFOTUND sel õppeaastal.
Esimese päevakorra punktina toimus e-õppe alane info vahetamine. Haridustehnoloog tutvustas siseveebi ja kuidas sealt dokumente leida ning uue projekti VANKeR korraldust ning ekursuse kvaliteedi märgi taotlemise protseduuri. Edasi vaadati üheskoos kuidas lähetuste memo kirjutada veebis. Kõige lõpuks õpiti ZOHO keskkonnas küsitlusi koostama. E-õppe infotunni juhendmaterjalid on kättesaadavad kooli siseveebis.
Järgmine E-õppe INFOTUND toimub E-õppe päeval s.o 15.oktoobril.
Päevakorras:
Jooksev info
Videote kasutamine ja haldamine veebis.
Kõik huvilised on oodatud!

Infotunnis osalesid: Heleri H, Andrus S, Vello O, Kristi L, Anneli P, Monika L, Riina T, Endla K, Janika M, Sirje P, Allan L, Kristel S, Külli Š, Ene S, Aime H

Varje Tipp,
haridustehnoloog

reede, september 12, 2008

E-õppe I infotunni MEMO

10.septembril toimus esimene E-õppe infotund huvilistele.

Päevakorras oli:
  • Kuidas kirjutada projekte välislähetusteks, Piret Koorep
  • E-eppe tegemistest uuel 2008/09 õppeaastal, Varje Tipp
  • Arutelu vabas vormis, ettepanekute tegemine
Esmalt arrutasime e-õppe INFOTUNDIDE aegu ja teemasid

Järgmised infotunnid:

24.september
kell 15.00-16.30 Teema: Ühiskirjutamise vahendite tutvustamine (ruum 309)
15.oktoober kell 15.00- 16.30 Teema: Video kasutamise võimalused (ruum 309)
29.oktoober kell 14.00- 17.00 Kooli e-õppe seminar (ruum 020)
12.november kell 15.00-16.30 Teema: Ajaveebi kasutamine ja võimalused (ruum 309)
03.detsember kell 15.00-16.30 Teema: jäi esialgu lahtiseks, ootan ettepanekuid (ruum 309)

Muud E-õppe sündmused ja üritused esimesel poolaastal.

PROJEKT VANKeR sündmused.
Koduleht: http://portaal.e-uni.ee/vanker

01.oktoober- E-õppe Arenduskeskus avab konkursi ekursuste ja õpiobjektide väljatöötamiseks
01.okt.-09.nov- Kõik soovijad esitavad ekursuste ja/või õpiobjekti taotluse veebis aadressil http://www.e-ope.ee
15.nov- 05.jaanuar- Riiklik Eksami ja Kvalifikatsioonikeskuse riiklike õppekavade nõukogudes otsustatakse, milliste ekursuste ja õpiobjektide väljatöötamist toetada.
08.jaanuar- E-õppe Arenduskeskus teavitab kutseõppeasutusi ja alustab kooliga lepingute sõlmimist.
09.jaanuar- 01.mai- Ekursuste ja õpiobjektide väljatöötamine (tegijatega sõlmib kool lepingud)
02.mai-31.mai- Sisu ja tehnilise teostuse kvaliteedikontroll
alates 01.juuni- Esitletud ekursuste ja õpiobjektide eest tasude maksmine.

Võrgustike sari "Võrgustik võrgutab"

16.oktoober Tallinnas
11.detsember
Kutsekoolide võrgustikud, mis loodi e-VÕTI projekti raames, saavad oma seminarideks ja kokkusaamisteks raha taotleda REKKilt.
Uues projektis rahastatakse ainult neid projekti üritusi, kui võrgustikus on ka ülikoolide inimesi.

Seminarid ja konverentsid

30.-31.oktoober E-kooli seminar Tallinna Reaalkoolis. Väga palju praktilisi töötubasid on seminaril.
2 7.-28.novemberEKutsekoolide ja eÜlikoolide sügisseminar Luual.

Infotunnis tutvustas Piret koorep projektvõimalusi, mida saavad õpetajad kasutada enesetäiendamiseks ja õpilasprojekte. Piret lubas saata kooli listi ka projekti taotlemise ankeedid koos kommentaaridega, et oleks lihtsam alustada.

Tehti ettepanek Tehnikaõppeosakonnale uus tugiisik määrata Kristi Lorents.

Sirje Pauskar tutvustas Täiskasvanute Õppija Nädala programmi ja palus lähema info vaatamiseks kooli kodulehte külastada.

Infotunnis osalesid: Monika Limberg, Endla Kuura, Allan Lorents, Kristi Lorents, Andrus Simberg, Sirje Parrol, Sirje Pauskar, Jaanika Müürsepp, Heleri Heinla, Piret Koorep ja Anu Laas

Infotunni viis läbi: Varje Tipp, haridustehnoloog

teisipäev, september 09, 2008

INFO E-õppe koolitustel soovijatele ja osalejatele!

Väike teade!

eÜlikool pakub erinevatel tasemetel ekursuseid õpetajatele ja õppejõududdele (koolituspakkumised aadressil: http://www.e-uni.ee/index.php?main=163.

Kõik need õpetajad, kes tunnevad, et on alles algajad, siis valige endale BAASTASEME koolitusi. Kes on juba e-õppega rohkem tegelenud, soovitan valida KESKTASEME koolitusi (koolituse kirjelduse juures on see kirjas).

Uuest e-õppe projektist VANKeR saab tagasi taotleda kursuse osalustasu. Tasu saab tagasi taotleda ainult neile, kes on edukalt koolituse lõpetanud ja saavad ka tunnistuse. Kes jätavad koolituse mingil põhjusel pooleni, neile koolitusraha tagasi taotleda ei saa.

Kõik, kes soovivad neil kursustel osaleda ja tekib küsimusi, siis palun pöörduge minu poole.

Palun andke ka KINDLASTI mulle teada, kes registreerub neile kursustele, muidu ei tea ma kellele raha tagasi taotleda.

Head õppimist!

Varje Tipp,
haridustehnoloog

kolmapäev, september 03, 2008

E-õppe huviliste esimene kokkusaamine!

E-õppe KOHVIKLUBI!

10.septembril kell 14.00 toimub esimene kokkusaamine E-õppe huvilistega ruumis 309.

Teemad:

1. Kuidas kirjutada projekte välislähetusteks?
2. Mida toob uus e-õppe aasta Pärnumaa Kutsehariduskeskusele?
3. Jooksvad küsimused.

Varje Tipp,
haridustehnoloog

Kasulikku infot!

Soovitan vaadata Tiigrihüppe haridustehnoloogi blogi, kus on väga palju juhendmaterjale ja põnevaid linke uutest veebivahenditest.
Aadress: http://tiigrihypeharidustehnoloog.blogspot.com/

Samuti soovitan vaadata keeleveebi, kus on palju toredaid õppematerjale kutsekoolidele.
Aadress: http://www.keeleveeb.ee

Kuidas multimeedia õppimist parandab, saab lugeda siit: http://www.koolielu.ee/pages.php/020404,20619

Lugemist: Mis on E-õpe ja E-õppe alused?

Mis on e-õpe? E-õppe keel laieneb pidevalt, mida näitab koostatavate e-õppe terminoloogia sõnaloendite arvukus. Haridusasutused keskenduvad koolides e-õppe kasutusele ning kindlates etnilistes õpilasgruppides huvitutakse efektiivsest e-õppe kasutusest, kirjutab Ken Allan FutureLabis.

Erinevaid arvamusi on ka e-õppe sisu kohta: mõned välistavad trükitud teksti, samal ajal usuvad teised, et interneti kaasamine ei ole vajalik. Tihti peetakse e-õpet õppimiseks selliste vahendite abil, nagu televisioon, mobiiltelefon, veebikaamera, e-post, DVD/CD-plaat, veebileht, telefon, audiokonverents, audiograafika, videokonverents, podcast’imine. Tavamõistes ei ole e-õpe passiivsete elektrooniliste õppematerjalidega varustamine, näiteks pdf-formaadis dokumendi postitamine internetti. See on sarnane tekstimaterjali jagamisega, kus ei ole võimalust küsimusi esitada ning vestlusesse laskuda.

E-õpe on vahetu E-õppe võtmetunnuseks on interaktiivsus - kasutatakse kahe- või enamapoolset infovahetust, mis teeb õppeprotsessi otseseks ning sellel on potentsiaali võimaldada sünergiat (puudub passiivsetes õppematerjalides). Allolevad tagasiside-tüübid võivad õppimisele kaasa aidata, kuid kõik nendest ei ole interaktiivsed:· enesehindamine (passiivne – vajab motivatsiooni)· internetil baseeruv tagasiside/ülesanne (interaktiivne – võib olla vahetu)· õpetaja poolt antud tagasiside/ülesanne (interaktiivne – võib olla vahetu)· õpilastevaheline hindamine (interaktiivne – võib olla vahetu)· õpilastevaheline vestlus (interaktiivne – võib olla vahetu)

Õpilasgruppidele on kaks laia interaktiivse õppe valdkonda:sünkroonne: õpitakse samu asju samal ajal; planeeritud kindlate perioodide sisse; erinevates ajatsoonides õpilastele mõnikord ebamugav; kindel õppimiskoht; sotsiaalse interaktsiooni potentsiaal; vestlusteks sobiv – kohesus. Asünkroonne: õpitakse oma tempos ning isikliku ajakavaga; valikuvõimalus, millal õppida; mugav õpilastele erinevates ajatsoonides; paindlik õppimise tempo; viivitusega sotsiaalne interaktsioon; vestlusteks ebasobivam – viivitatud tagasiside.

Vahetu, otsene suhtlemine on väga oluline õppeprotsessi osa. Sünkroonselt on vestlusi parem läbi viia, kuna see pakub vahetut suhtlust. Asünkroonne vestlustoa arutelu ei välista ideede ja arvamuse vahetamist. Mõlemat on laialdaselt kasutatud koostööl põhineva õppe lähenemisi uurivates teostes. Asünkroonne meetod võimaldab paindlikku tempoga õpet ning ööpäevast juurdepääsu, mis on eriti oluline õpilaste jaoks, kes elavad erinevates ajatsoonides.
E-õpe toetab õpetamist ning õppimist John D. Bransford ja tema kaastöötajad väidavad, et tehnoloogia võib suurt rolli mängida õppimise ning õpetamise toetamisel. Selle abil on võimalik infot koguda reaalse maailmaga seotud probleemide kohta, suhtlusvõrgud ja arvutitarkvara kasutajaliidesed pakuvad tihti tagasisidet. Tehnoloogia aitab õpilastel lahendada keerukamaid probleeme, lisaks võib tekkida tugiraamistik. Bransford lisab, et „kui õpetajad õpivad uut tehnoloogiat oma klassiruumis kasutama, tekitavad nad õpilastele õppeprotsessi mudelid; samal ajal õpilasi õppimas vaadates saavad nad vihjeid õpetamiseks.“

Segunenud e-õppe lähenemine Ainult elektroonilise õppematerjaliga varustamine võib piirata õpilase potentsiaali õppimiseks ning võib olla ebapraktiline. See saab ilmseks näiteks siis, kui pikad lugemistekstid asuvad vaid CD-kettal või internetis või kui praktilise keemia õppimiseks pakutakse virtuaalset laborikeskkonda.

Kalviatuur saab tagasiside-barjääriks keemias, hiina- ja jaapani keeles, matemaatikas ja paljudes õppeainetes, kus on võimatu või äärmiselt raske kasutada klaviatuuri. Samuti jääks unarusse pastapliiatsi kasutamine, mis on õpilase üheks kohustuslikuks oskuseks. Hinnatav trükitekst peab mõnikord olema kooskõlas kindlate piiritletud standarditega, mida näiteks õpilase genereeritud pdf-formaadis dokument ei pruugi pakkuda. Paljud e-õppe eksperdid nii tööstuses kui ka koolides on juba nõus, et segunenud lähenemine pakub mitmeid eeliseid mitmetes õppevaldkondades, interneti-hübriidmudeli abil on seda praktikat ka arendatud. Trükitavate ning elektrooniliste ressursside hoolikas kokkusulatamine on parem variant. Õpilasele jääb võimalus valida erineva formaadiga, kuid samasisuliste ressursside vahel, mis tähendab ka seda, et õppevahendit saab valida õpilase isikliku õpistiili järgi.

Milliseid oskusi on vaja internetiõppeks?Selleks on õpetajal vaja omada suurepärast klaviatuuri kasutamise oskust ja erilisi teadmisi kaasaegse info- ja kommunikatsioonitehnoloogia erinevate aspektide, eriti valitud e-õppe platvormi kohta. Pidev IKT-alane arenemine on kohustuslik professionaalsete õpingute kaudu. Oskused ja teadmised peab saavutama ka tähelepanelik e-õppe õpilane, kes vajab õpetajat juhendajaks. E-õppe õpetaja roll võib olla nõudlikum ja tähelepanelikum kui traditsioonilise, kaugõppe-õpetaja oma, kes valib sobivad õppematerjalid ning hindab õpilast postiteenuste kaudu.

E-õppe sisu E-õppe sisu arendamise vaidlused on kestnud tööstuses ja koolis aastaid. Olemasolev internetimaterjal vajab tihtipeale korrastamist, kuna antud ressurss on pidevas muutumises. Samuti nõuab võimude poolt reguleeritav, pidevas muutumises olev õppekava sisu kursusematerjalide pidevat ülevaatamist. Nende ja veel mõnede aspektide tagajärjel on vaja e-õppe sisu loomise strateegiaid.

Taaskasutatav õpiobjekt on saanud palju tähelepanu – seda defineeritakse taaskasutatava, meediavaba infokogumina, mida kasutatakse e-õppe sisu modulaarse ehitusklotsina. Audiot, videot, animatsiooni ja interaktiivseid tehnikaid kasutades sobitub see ideaalselt e-õppesse.Antud objekt on eriti sobilik mõistete õpetamiseks, mida ei saa näidata staatiliste diagrammide või piltidena ning mille puhul on võimatu või ohtlik näha konkreetset juhtumit, näiteks inimese südameklapi operatsiooni. Samuti on õpiobjektid kasulikud raskesti kättesaadava varustuse demonstreerimiseks.

Mitmed uurijad, nagu näiteks David A. Wiley, on arendanud õpiobjektide loomiseks ja kasutamiseks instruktsioonilise kujunduse teooria ja järjendamise teooria. Samas peituvad nende teooriate taga keerukad mõisted, mis on mõningal määral haritlasi heidutanud neid õppevahendina kasutamast. Sellest hoolimata on õpiobjektil eeliseid ja potentsiaali olla väga paindlik. Taolist tüüpi ressursside jagamise ideed tunnustatakse rahvusvaheliselt.

Vaata ka: http://www.futurelab.org.uk/glossary#e-learning , www.futurelab.org.uk/glossary#ict
Allikas:
A primer on e-learning, Ken Allan, Futurelab
Refereeris Maibrit Kuuskmäe
Allikas: Koolielu